Nový Zéland? Prostě Zéland!
Ne, nebojte, zůstáváme v Holandsku. Na jihu, v provincii Zéland, neboli Zeeland. V krajině tří velkých řek, ústících do Severního moře, v krajině plné zeleně, vody, ale i historických tragédií, které vyústily v jeden z technických divů světa. Mimochodem, Nový Zéland je opravdu pojmenován právě po Zélandu holandském. To jen pro pořádek na úvod.
Zeeland je jiný. Je jiný než centrální část Holandska. Je takový nekompaktní, nehomogenní, rozdělený řekami Mázou, Rýnem a Šeldou. Když se podíváte na mapu, uvidíte, že Zeeland je vlastně taková ostrovní skladba okolo těchto řek, na jihu svázaná s hranicí Belgie. Ale ta roztříštěnost Zeelandu očividně vůbec nevadí, naopak získává tak na své atraktivitě. Protože každá z těchto oblastí má své unikátní znaky a rysy, každá oblast je jakoby svým pánem historického vývoje. Ale jedno mají společné: věčný boj s neklidným Severním mořem...
Psal se rok 1953. Byla hluboká zimní noc, přelom ledna a února. V oblasti nad Severním mořem zuřila jedna z největších bouří. Sypané hráze podél pobřeží nevydržely ten nápor mnoha metrových vln a moře zaplavilo obrovské území Zeelandu. O život tenkrát přišlo více jak 1800 obyvatel...
Pomoc se k lidem dostávala velmi pomalu, odtržení celé provincie od zbytku Holandska si vybralo krutou daň. Tato tragédie, která byla největší v novodobých dějinách celého Holandska přispěla k rozhodnutí vlády postavit jedno z nejúžasnějších technických staveb, jaké kdy lidstvo vytvořilo. Projekt Deltawerken.
Jedná se o naprosto unikátní systém přehrad a hrází, které chrání celou oblast proti povodním. Tento systém protipovodňových hrází se táhne až k městu Rotterdam. Stavba trvala více jak 30 let a měří více jak 50 kilometrů. V oblasti ústí řeky Šeldy se měly hráze hermeticky uzavřít. Zde se však tato myšlenka setkala s nebývalým odporem ekologů i místních obyvatel, a tak se stavitelé rozhodli vytvořit systém jakýchsi gigantických vrat, tedy systém hrází, které se mají zavřít jen v čase nebezpečí. Vznikla tím rovněž obrovská protizáplavová jezerní oblast zvaná Oosterschedle.
Vidět tuto stavbu je opravdu jedinečný zážitek. Ale nebyli by to Holanďané, kteří by si zároveň nepostavili uprostřed těchto hrází tematický zábavní park Neeltje Jans. Jedná se o jakýsi zábavní ostrov vybudovaný přesně na okraji ústí řeky Šeldy do moře. Jedná se o fascinující zážitek na téma živly. Běžte si stoupnout do komory se simulací vichřice, projeďte se lodí k hrázím, pozorujte tuleně! Ale největším zážitkem je autenticky vytvořená vizuální vzpomínka právě na tragický rok 1953. Tvůrci parku vás dostanou přímo do centra tehdejší bouře a vy prožijete jeden z nejemotivnějších zážitků, který v místě zábavy prostě nečekáte. Nebudu dál prozrazovat, jen vám poradím, všeho nechte a jeďte do Neeltje Jans!
Zeeland je však také místem koupání, vždyť jejich pláže jsou jedny z nejvíce vyhlášených pláží v celém Holandsku! A samozřejmě slávky a hlavně ústřice! U nás sbíráme houby, na Zeelnadu ústřice. Jedná se zde o jednu z nejvíce oblíbených činností místních obyvatel. Lidé shrbení s pohledem upřeným k zemi pomalu prochází podél pobřeží s košíkem a v gumových holínkách. Nasbírejte a snězte si ústřic tolik, kolik jen snesete! Zeeland je prostě místem ústřic, o tom není sporu.
Nebo si jen tak sedněte na pláž a pozorujte při západu slunce ty největší zaoceánské lodě, jaké kdy vůbec můžete vidět. Vždyť do belgického přístavního města Antverpy to máte, co by kamenem dohodil. A právě díky rušnému provozu se na horizontu pořád něco děje. Lodě těch největších společností světa se vám zde budou bezostyšně předvádět, jako modelky na molu.
Ono vůbec u pobřeží je pořád co dělat. Stačí nasednout na kolo a od belgických hranic podél pláží po cyklostezce dál a dál můžete objevovat všechna ta místa pobřeží, plážové restaurační pavilony, ovce pasoucí se na zelených poldrech, majáky nebo zbytky opevnění z 2. světové války, pozůstatky jedné z nejdůležitějších bitev o řeku Šeldu. Krajina se mění, najednou lze spatřit v dálce na protějším břehu město Vlissingen, na písečných dunách uprostřed moře odpočívající tuleně. A když budete mít štěstí, uvidíte i z vody vyskakující hejna delfínů.
A využijte blízkost Belgie! Město Bruggy je jen pár kilometrů od hranic s Holandskem, kupte si zde pravé belgické hranolky namočené v jedné z mnoha omáček, bez kterých by belgické hranolky vůbec neexistovaly. A pak si zajděte koupit do jednoho z mnoha obchodů pravé belgické pralinky s chutí téměř nadpozemskou.
Zeeland
je prostě jiný. Nejsou zde velké farmy nebo soustavy kanálů, lány rozkvetlých
tulipánů nebo pasoucích se krav. Je to jiná tvář Holandska, na pohled vlídná a
pohodová s nekonečnými písčitými plážemi a bezstarostností jejich
návštěvníků. Ale místní lidé dobře vědí, že za tou klidnou a pohodovou atmosférou
se skrývá druhá tvář. Tvář divokosti a nezměrné síly. Zatím ji bezpečně
zkrotili. Na jak dlouho, to však neví ani oni sami.